W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz sprawnego przebiegu egzaminu, zgodnie z wytycznymi MEN, CKE i GIS absolwenci proszeni są o przestrzeganie poniższych zasad:
PRZED EGZAMINEM
- Uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8:15 na egzaminy rozpoczynające się w sesji porannej, zaś o godz. 13:15 na egzaminy w sesji popołudniowej.
- Do budynku szkoły wchodzą wejściem, które na czas egzaminu zostaje oznaczone symbolem – W2 (wejście do budynku A).
- Klatką schodową kierują się do sali egzaminacyjnej ( III piętro, sala 307), nie mogą poruszać się po całym budynku.
- Uczniowie wchodzą na teren szkoły mając założoną maskę zakrywającą nos i usta. Mogą ją zdjąć dopiero po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej.
- Każdy uczeń przed wejściem do szkoły i sali egzaminacyjnej dokonuje dezynfekcji rąk według zamieszczonej instrukcji obok dozownika z płynem dezynfekującym.
- Przed salą egzaminacyjną uczniowie ustawiają się w kolejce do wejścia zachowując bezpieczny społeczny dystans min. 1,5 m.
- Oczekując na wejście wyłączają telefon i przygotowują do przekazania wszystkie rzeczy osobiste, których nie będzie wolno wnieść na salę. Worki z rzeczami będą znajdowały się w pobliżu sali egzaminacyjnej. Drzwi do sali muszą być otwarte w trakcie egzaminu. Jeśli ktoś nie wyłączy telefonu i zadzwoni on w trakcie egzaminu i będzie to słyszane w sali egzaminacyjnej, może doprowadzić do wstrzymania egzaminu, łącznie z jego unieważnieniem.
- Przy wyznaczonym stanowisku okazują dokument tożsamości ze zdjęciem, jednocześnie uchylając chwilowo maseczkę w celu identyfikacji osoby.
- Uczeń niekorzystający z dostosowania zdawania egzaminu podchodzi do członka zespołu nadzorującego i stojąc w bezpiecznej odległości czeka na wylosowanie numeru stolika. Nie dotyka losów. Następnie potwierdza swoją obecność w wykazie zdających korzystając ze swojego długopisu.
- Uczeń korzystający z dostosowania warunków egzaminu podchodzi do członka zespołu nadzorującego, otrzymuje informację o numerze stolika, nie bierze udziału w losowaniu miejsc. Następnie potwierdza swoją obecność w wykazie zdających korzystając ze swojego długopisu.
- W dalszej kolejności, przy wyznaczonym stanowisku otrzymuje worek na rzeczy osobiste i odkłada we wskazane przez członka zespołu miejsce. Worek będzie oznaczony wylosowanym numerem stolika.
- Po odłożeniu worka zabiera dozwolone przybory, butelkę z wodą, dokument tożsamości i zajmuje wylosowane miejsce, może zdjąć maseczkę. Zajmując miejsce przy stoliku, pod żadnym pozorem nie wolno zmieniać jego ustawienia, ze względu na obostrzenia co do odległości między zdającymi.
- Wchodząc na salę otrzymuje naklejki z kodami, przy stoliku sprawdza poprawność danych. Jeśli znajdzie błędy na naklejce, zwraca ją osobie nadzorującej wpuszczanie do sali, które poda sposób dalszego postępowania w tej sytuacji.
- Butelkę z wodą należy postawić przy nodze stolika na podłodze i odstawić na miejsce każdorazowo po skorzystaniu z wody, aby nie doszło do zalania pracy.
- Zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
- wychodzi do toalety,
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali,
- przedstawiciel zdających wraz z Przewodniczącym Zespołu udają się na komisyjne wydanie materiałów egzaminacyjnych.
- W przypadku egzaminu z języka polskiego, jeśli uczeń będzie potrzebował skorzystać ze słownika, musi zasygnalizować ten fakt przez podniesienie ręki. Zamyka swoją pracę i czeka na udzielenie zgody na podejście do stolika ze słownikami. Zapoznaje się z instrukcją dezynfekcji znajdującą się obok dozownika z płynem dezynfekcyjnym. Dokonuje dezynfekcji zgodnie z instrukcję i dopiero wtedy może bezpiecznie korzystać ze słownika.
- Jeżeli zdający zakończył pracę z arkuszem, może wyjść wcześniej z sali na następujących warunkach: dopiero po upływie jednej godziny od rozpoczęcia egzaminu, ale nie później niż na 15 minut przed wyznaczonym czasem jako zakończenie egzaminu.
- Z toalety należy skorzystać przed wejściem na egzamin, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie sali egzaminacyjnej.
PO EGZAMINIE
- Po zakończeniu pracy z arkuszem uczeń zamyka arkusz i odkłada na brzeg stolika, oczekuje na podejście osoby nadzorującej w celu przeprowadzenia czynności weryfikacyjnych. Podczas tych czynności należy założyć maseczkę.
- Po zakończeniu czynności weryfikacyjnych uczeń opuszcza salę egzaminacyjną, zabiera worek z rzeczami osobistymi i wychodzi z budynku ta samą trasą i wyjściem, którą był wpuszczany.
- Po opuszczeniu budynku szkoły należy również niezwłocznie opuścić teren przed budynkiem. Należy unikać spotkań w grupie z uwagi na obowiązujące obostrzenia.
PRZYBORY EGZAMINACYJNE
- Na czas egzaminów należy przygotować własne przybory piśmiennicze – kilka sztuk z czarnym atramentem, linijkę cyrkiel, kalkulator, lupę itd., gdyż zgodnie z wytycznymi MEN, CKE, GIS oraz Komunikatem Dyrektora CKE z 6 sierpnia 2019 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych… zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Wyżej wymienione przybory muszą spełniać wymagania określone przez Dyrektora CKE w Komunikacie z dnia 6 sierpnia 2019 r., np.:
- “Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb”
- Jeśli zdający przyniesie kalkulator niezgodny z wytycznymi, nie będzie mógł z niego skorzystać.
- Słowniki i wybrane wzory zostaną zapewnione przez szkołę z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.