Narodowe czytanie 2023

Narodowe Czytanie – akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której fragmenty dzieł odczytywane są publicznie.

Akcję zapoczątkowano w 2012 r. z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura – wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Odbyło się 11 edycji Narodowego Czytania.

W roku 2023 Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wraz z małżonką 9 września zainaugurowali czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, powstały w formie książki w 1888, podejmuje tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W naszej szkole również odbyło się Narodowe Czytanie 2023! Klasa 3a pod kierunkiem polonistki Marty Mazur-Korniłowicz zmierzyła się z XIX-wiecznym tekstem i jak ilustrują zdjęcia, była to ciekawa, radosna lekcja literatury!

Serdeczne podziękowania Pani polonistce Marcie Mazur – Korniłowicz i uczniom klasy 3A!