Spotkanie z Anetą Prymaką-Oniszk

W poniedziałek 14.03.2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z reportażystką Anetą Prymaką-Oniszk, na temat jej książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Książka ta zdobyła liczne nagrody: Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku oraz Nagrodę Książki Roku 2016 Warszawskiej Premiery Literackiej. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy kategorii „proza” oraz do Nagrody Historycznej POLITYKI 2016, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Spotkanie dotyczyło uchodźców i nie tylko tych z 1915 roku, ale współczesnych też, groźby wojny i strachu przed wojną. Uzmysłowiło to nam wszystkim, że niestety historia się powtarza i to co znaliśmy z literatury, filmu dzieje się tuż obok, przy naszej granicy. Zmieniają się czasy, technologie, zwyczaje, wartości itd., a emocje ludzkie są takie same.
Zainteresowanych tematyką zapraszamy do lektury książki (z odręczną dedykacją pisarki) „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”, którą posiadamy w swoim księgozbiorze. Polecamy również stronę, którą prowadzi A. Prymaka –Oniszk biezenstwo.pl.
Pisarka opowiada w niej o bieżeńcach, czyli uchodźcach wojennych, osobach między innymi z Podlasia, którzy uciekali przed frontem I Wojny Światowej w głąb Rosji.

Autorka na spotkaniu opowiedziała o naszej historii lokalnej, o uchodźcach, którzy możliwe, że byli naszymi przodkami (z Podlasia uciekło 80 % mieszkańców) i napisała to z perspektywy zwykłych ludzi. Takich jak Ci, którzy przekraczają właśnie naszą granicę licząc na pomoc. Aneta Prymaka-Oniszk stwierdziła, że nie spodziewała się historii zataczającej koło, wojny, która powinna należeć do przeszłości.
Na koniec spotkania autorka złożyła autograf w swojej książce. Zapraszamy do wypożyczenia książki “Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”.