Wycieczka do Muzeum Sybiru

1 czerwca 2022 r. cała społeczność szkoły miała okazję odwiedzić nowy obiekt na mapie atrakcji turystycznych naszego miasta – Muzeum Pamięci Sybiru. Jest to miejsce, gdzie ożywa historia cierpienia i walki o przetrwanie. Miejsce, gdzie wszystkie opowieści zamykają się w jednym słowie- Sybir.

Uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądała rzeczywistość, o której czytali wcześniej w „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Ekspozycje zostały przygotowane w sposób nowoczesny i interesujący – ważną rolę odgrywały efekty dźwiękowe – słyszane z głośników zawodzenie wiatru sprawiało, że niemal dało się odczuć syberyjski chłód. Można było wysłuchać nagranych relacji zesłańców oraz obejrzeć rekonstrukcję wagonu, którym transportowano więźniów oraz baraku, w którym mieszkali w łagrze – te elementy wywierały szczególnie wstrząsające wrażenie. Bardzo ciekawa była wystawa pozornie zwyczajnych przedmiotów codziennego użytku, z których jednak każdy posiadał własną, niezwykłą historię. 

Odwiedziny w muzeum z pewnością sprawią, że młodzież w inny sposób spojrzy na swoją codzienność oraz z większym zainteresowaniem i zrozumieniem będzie przystępować do analizy utworów literackich okresu wojny i okupacji.